Projekty mieszczące się w sferze pożytku publicznego, które inicjują wspólne przedsięwzięcia na rzecz dobra wspólnego w lokalnych społecznościach. Projekty w tej kategorii mogą składać grupy nieformalne lub młode organizacje pozarządowe.
Eksperci oceniający wnioski będą zwracać uwagę na cztery główne obszary, takie jak: zaangażowanie lokalnej społeczności, wynikające z projektu dobro wspólne, forma projektowanych działań oraz ich trwałość i spójność.
NOWOŚĆ: W ramach ścieżki „inicjatywy oddolne” będzie można uzyskać dodatkowe punkty za: angażowanie w działania osoby z mniejszości etnicznych i/lub narodowych; współpracę z ciałami dialogu społecznego (np. z radą pożytku, radą seniorów, radą młodzieżową itp.).
ROZWÓJ ORGANIZACJI
Projekty, których celem jest rozwój młodych organizacji (NOWOŚĆ: za młodą organizację uznajemy taką, która została zarejestrowana nie wcześniej niż 60 miesięcy od dnia złożenia wniosku – 7 lipca 2016) – m.in. fundacji, stowarzyszeń, klubów sportowych oraz ochotniczych straży pożarnych i kół gospodyń wiejskich.
Wśród dofinansowanych działań znaleźć się mogą m.in. zakup sprzętu biurowego, sprzętu związanego z merytorycznym obszarem działań organizacji, koszty adaptacji lokalu, oprogramowanie komputerowe, podniesienie kwalifikacji pracowników lub wolontariuszy, częściowe finansowanie kosztów osobowych i usługowych związanych z obsługą księgową, prawną lub informatyczną, poszerzenie zakresu świadczonych usług.
Projekty we wszystkich ścieżkach będą oceniane dwuetapowo:
- I etap – ocena fiszki projektowej złożonej poprzez generator wniosków na stronie
- II etap (dla zakwalifikowanych) – prezentacja projektu przed komisją oceniającą. W tym roku, z uwagi na konieczność skrócenia etapu komisje będą miały formę online i odbędą się za pośrednictwem komunikatora wideo Google Meet.