polski angielski niemiecki
Czwartek, 08 lipca 2021 r. Imieniny: Arnolda, Edgara, Elżbiety
16. Dni Przysuchy 56. Dni Kolbergowskie Muzyczny weekend w Przysusze
Pierwszy weekend czerwca mieszkańcy Przysuchy tradycyjnie spędzają pod hasłem dobrej muzyki i wspólnej zabawy. W gronie rodzin i przyjaciół obchodzą święto miasta i uczestniczą w przeglądzie folkloru. W tym roku, w pierwszy czerwcowy weekend przysuszanie świętowali 16. Dni Przysuchy i 56. Dni Kolbergowskie.
Sobota z Czerwonymi Gitarami
W sobotę 6 czerwca, w parku miejskim w Przysusze było słonecznie, kolorowo i gwarno. Najmłodszych kusiły pompowane zjeżdżalnie, powiewające balony i stoiska ze słodkościami. Smakowicie pachniały potrawy z grilla, a świąteczną atmosferę podkreślały prezentowane wyroby miejscowych rzemieślników i twórców ludowych. W parkowej muszli jako pierwszy wystąpił zespół The Nobs. Zabrzmiało ostrym rockiem, by następnie zgromadzoną publiczność w nastrój operetek, marszów i muzyki rozrywkowej wprowadziła Przysuska Orkiestra Dęta. Tego dnia miasto odwiedziło wielu gości z terenu powiatu przysuskiego, a także z Radomia, Końskich czy Opoczna. Dla uatrakcyjnienia święta organizatorzy zaprosili w tym roku zespół CDN, a gwiazdą wieczoru były Czerwone Gitary. Tu warto wspomnieć, że wokalista Czerwonych Gitar Jerzy Skrzypczak w bardzo pochlebnych słowach pochwalił aranżację i wykonanie granych utworów przez Przysuską Orkiestrę Dętą. Muzycy jak i ich dyrygent Marek Kowalski mogą być z siebie dumni. Dodajmy, że w przeddzień sobotniego festynu, w Domu Kultury w Przysusze, z okazji 16. Dni Przysuchy odbył się piękny koncert Nauczycielskiego Chóru Canto i turniej brydża sportowego, a na stadionie MKS Oskar mecz piłki nożnej oldboyów.
16. Dni Przysuchy upłynęły pod znakiem dobrej muzyki, świetnego humoru i wspólnej zabawy do późnych godzin wieczornych.
Niedziela z folklorem
32 zespoły śpiewacze, 20 kapel ludowych, 16 solistów śpiewaków i 6 solistów instrumentalistów uczestniczyło w XVI Mazowieckim Przeglądzie Folkloru podczas 56. Dni Kolbergowskich w Przysusze. Przegląd uświetniły występy Kapeli Nałęczowskiej, Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Rzeszowskiej „Połoniny” oraz dziecięcych zespołów ludowych „Kukułeczki” ze Skrzyńska i „Plejada” z Przytyka.
W niedzielę 7 czerwca do Przysuchy przybyło łącznie ponad 400 wykonawców. To znacznie więcej niż w latach poprzednich. Po sobotnim wieczorze upływającym w rytmach rocka, muzyki rozrywkowej i biesiadnej, niedziela należała do oberka, poleczki, ludowych pieśni i dowcipnych przyśpiewek. Wykonawców oceniało jury w składzie: przewodniczący Adolf Krzemiński z Urzędu Marszałkowskiego, Anna Borucka-Szotkowska  z Programu II Polskiego Radia i prof. dr hab. Piotr Dahlig z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Wśród nagrodzonych wykonawców byli: w kategorii zespołów śpiewaczych I nagrodę otrzymał Zespół Śpiewaczy „Ostałki” z Ostałówka, w kategorii kapel ludowych Kapela Jana Kmity i Pańczaków z Przystałowic Małych, w kategorii soliści instrumentaliści Zdzisław Kwapiński z Radomia, a w kategorii soliści śpiewacy Krystyna Krajewska z Łaguszowa.
Ponadto na ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą pojadą: soliści śpiewacy Marianna Fidos z Ruszkowic i Krystyna Krajewska z Łaguszowa, soliści instrumentaliści Stefan Dziubiński z Radomia i Ryszard Wlazło z Dąbrowy Górniczej, Kapele Jana Kmity i Pańczaków z Przystałowic Małych, Józefa Kędzierskiego z Rdzowa oraz Henryka Zawadzkiego ze Strzałkowa, ponadto Zespoły Śpiewacze z Mieziączki i „Kumosie” z Sadku. 
W czasie przeglądu, trwającego kilkanaście godzin, wierna przysuska publiczność nie próżnowała. Kapele grały, a skoczne rytmy zachęcały do tańca. Jak co roku, podczas Dni Kolbergowskich, przysuski park był jedną, wielką muzyczną estradą. Jej godnym uzupełnieniem była możliwość zwiedzenia w Muzeum im. Oskara Kolberga wystawy  biograficznej „Oskar Kolberg”  oraz uczestniczenia w warsztatach rękodzieła prowadzonych przez twórczynie ludowe czy też obejrzenia filmów dokumentalnych Piotra Baczewskiego o muzykantach radomskich.
Na organizację Dni Kolbergowskich Towarzystwo Kulturalne im. Oskara Kolberga w Przysusze, otrzymało 13 tysięcy złotych dofinansowania ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ponadto sponsorem przeglądu był Bank Spółdzielczy w Przysusze.
Organizatorami 16. Dni Przysuchy i 56. Dni Kolbergowskich byli: Urząd Gminy i Miasta w Przysusze, Towarzystwo Kulturalne im. Oskara Kolberga w Przysusze, Dom Kultury w Przysusze, LGD "Razem dla Radomki". Otwarcia 16. Dni Przysuchy i 56. Dni Kolbergowskich dokonał zastępca Burmistrza Przysuchy Adam Pałgan.
                                Opracowanie Hanna Jacobi
16-06-2015
Galeria
Szukaj w artykułach
Lipiec 2021
Pn Wt Śr Cz Pt So N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31